עמוד הבית arrow תמ"א 38

תמ"א 38


מהו למעשה תמ"א 38?

תמ"א 38 הנה תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אשר התקבלה
בהחלטת ממשלה בשנת 2005, בעקבות התחזיות שהציגה  ועדת ההיגוי הממשלתית, בנושא ההיערכות הארצית לקראת רעידת אדמה עתידית.

מהם הייתרונות של תמ"א 38 ומה אני כדייר מרוויח מזה?

במסגרת הפרוייקט מבוצעים בבניין פעולות רבות אשר בבסיס מטרתן הוא חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה כגון חיזוק השלד, יציקות, וכיוב'.

כחלק מהפרוייקט ניתן היתרלקבלן המבצע לבנות על הגג המשותף יחידות דיור נוספות וזאת בין היתר על מנת לתמרץ קבלנים לצורך ביצוע הפרוייקט .

המשמעות העיקרית של בניית היחידות הנוספות הנה שהקבלן מבצע כחלק מהפרוייקט פעולות רבות אשר מטרתן להשביח את הנכס בכללותו על מנת שאותו קבלן יוכל למכור את הדירות החדשות .

ומה לי כדייר יוצא מזה?

הקבלן במהלך הפרוייקט מתחייב לשיפוץ כללי של מעטפת הבניין וברוב המקרים המדובר בציפויי חיצוני לבניין , שיפוץ נרחב ללובי ולחדר המדרגות לרבות צנרת.

כמו כן, הקבלן מוסיף מעלית חדשה לשימושם ורווחתם של כלל הדיירים, תוספת ממ"ד ומרפסת (במידת האפשר) לכל הדיירים.

כך שבפועל בתום הפרוייקט מתקבל בניין מחודש , גבוה יותר, מטופח יותר, בתוספת מעלית, בעלי הדירות נהנים מחדר נוסף ולעיתים אף ממרפסת חדשה ולא פחות חשוב , משבח נאה של דירת המגורים בעשרות אחוזים והכל מבלי שהדייר הוציא שקל מכיסו הפרטי.

אם כך, נראה כי המדובר במצב של WIN WIN, מצב בו כולם מרוויחים, אז מדוע לא רואים הרבה פרוייקטים כאלו?

על מנת שפרוייקט מסוג זה יהיה באמת מצב של WIN WIN הרי שכולם צריכים להרוויח מהעסקה, שאם לא כן, הקבלן מאבד את האנטרס הכלכלי שלו כעסק אשר מטרתו רווח, ופונה לפרוייקטים אחרים.

רוב רובם של פרוייקטים מסוג זה נופלים לאור חמדנות של דייר כזה או אחר אשר מעמיד תנאים אשר בחישוב כלכלי אינם מתשלמים בסופו של דבר לקבלן והדבר בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת"- הנסיון להוציא מהקבלן הטבות מופלגות מסכל את העסקה, מבריח את הקבלן ומותיר את הדיירים ללא כלום ויתרה מכך , במצב בו הדיירים צריכים להוציא כסף מכיסם הפרטי על מנת לחזק את הבניין ולשפץ אותו בעלויות גבוהות וחבל.

אותן עלויות של השיפוץ והחיזוק הן למעשה אחת הסיבות העיקריות לאישור התמ"א, שכן ברור הוא כי לרתום את כל דיירי הבניין לבצע את החיזוק והשיפוץ בעלויות של מאות אלפים של שקלים , הינה משימה בלתי אפשרית.     

אם כך , האם על הדיירים לרוץ ולחתום עם כל קבלן / יזם על עסקת תמ"א 38?

התשובה לכך היא לא.

נכון הדבר כי בבניינין ישנים הכדאיות לביצוע העסקה גבוהה בין היתר לאור עליה ברמת החיים לאחר סיום הפרוייקט , השבח של הדירה והשקט הנפשי שמרוויחים הדיירים לגבי עמידות המבנים.

אולם טרם ההתקשרות עם קבלן יש לבצע מספר רב של בדיקות, בין היתר בדיקת יכולתו של קבלן לבצע פרוייקט מסוג זה, בדיקות אשר יבטיחו את זכויותיהם של הדיירים בל ימצאו עצמם חותמים לקבלנים מיעוטי יכולת אשר ינטשו את ההליך בעיצומו.

ומי משלם את העלות של הורך הדין המייצג את הדיירים?

גם את העלות של עורך הדין המייצג את הדיירים משלם הקבלן במלואו , כך שגם בעניין זה אין הדיירים מוציאים כסף מכיסם.

לסיכום

תמ"א 38 הנו פרוייקט יוצא מן הכלל בו הדיירים מרוויחים הטבות במאות אלפי שקלים לכל דייר בין אם המדובר בהתקנת מעליות או מרפסות , ובין אם המדובר בשבח של הדירה וכיוב' והכל ללא הוצאה כספית מצד הדיירים .

יחד עם זאת טרם החתימה על ההסכם מול הקבלן יש להתקשר עם עורך דין המבין בתחום אשר יבטיח את זכויותיהם של דיירי הבניין והשלמת הפרוייקט כאשר גם את עלויות של עורך הדין - הקבלן המבצע משלם. 

 

 

 • צור/י עימנו קשר

  אנא מלא את פרטייך ונחזור אלייך בהקדם

  שם מלא
  טלפון
  דוא"ל
  הודעה
  תחומי התמחות
  עריכת צוואות טיפול בירושות
  מכירה או רכישת נדל"ן
  ייצוג נפגעי תאונות דרכים
  ייצוג תביעות אבהות
  ייצוג בהליכי גירושין
  תמ"א 38
Yossef Kadosh Advocate,
Postal Address: 3 Hyetzira st, Shap House, Ramat-Gan - Israel
Telephone: 972-3-6912770,  Mobile: 972-50-8352656  Pax: 03-6912777
E-mail: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
עו"ד יוסף קדוש,
כתובתינו: היצירה 3, בית ש.א.פ, קומה 14, מתחם הבורסה רמת גן
טלפון: 03-6912770, נייד: 050-8352656, פקס: 03-6912777
אימייל: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה